Oferta edukacyjna
W Publicznym Przedszkolu nr 27 im. „Radość” w Kaliszu organizowane są atrakcyjne zajęcia z uwzględnieniem różnych form twórczości i ekspresji: muzycznej, plastycznej czy słownej. Dzięki takim działaniom nasi wychowankowie osiągają wysoki poziom gotowości szkolnej. Kadrę stanowią nauczyciele z wykształceniem kierunkowym oraz kwalifikacjami pedagogicznymi i wysokimi kompetencjami społecznymi. Nauczyciele zapewniają wychowanie i nauczanie - uczenie się w atmosferze radości, akceptacji i bezpieczeństwa każdego dziecka.
Od listopada 2015 r. przedszkole realizuje innowację pedagogiczną „Obrazkowe mapy pamięci", której celem jest wykorzystanie metody Mind Mapping do tworzenia warunków efektywnego uczenia się dziecka w wieku przedszkolnym z wykorzystaniem możliwości dwóch półkul mózgu: potencjału i genialności. Przedszkole realizuje także międzynarodowe, ogólnopolskie i regionalne projekty edukacyjne, m.in.: Program zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego”, „Czyste powietrze wokół nas", „Bądźmy zdrowi - wiemy więc działamy". Przedszkole organizuje wycieczki edukacyjne i krajoznawcze, uroczystości wewnętrzne i zewnętrzne oraz festyny.
Od 2002 r. przedszkole jest organizatorem Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja Przedszkolaka”.
Przedszkole współpracuje z placówkami oświatowymi i działającymi na rzecz edukacji: ze Strażą Miejską Kalisza, Szkołą Podstawową Nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu, Miejską Biblioteką Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu Filia Nr 7, Parafią NMP Królowej Polski w Kaliszu, Radą Osiedla Majków oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną Nr 1 w Kaliszu.
Nauczyciele realizując zadania edukacyjne uznają priorytet domu rodzinnego w wychowaniu pełniąc wobec rodziny funkcję doradczą i wspierającą; prowadzą również obserwację pedagogiczną (wstępną i końcową) każdego dziecka, która pozwala na śledzenie poziomu rozwoju i jego osiągnięć edukacyjnych. Dzieci 6 – letnie poddawane są diagnozie pedagogicznej (wstępnej i końcowej).
Przedszkole posiada bogatą strefę interaktywną, w skład której wchodzą trzy mobilne tablice interaktywne oraz dwa „dywany interaktywne”. Dzieci regularnie korzystają z tych urządzeń rozwijając kompetencje cyfrowe już od najmłodszych lat.
W przedszkolu znajduje się również bogato wyposażona strefa badawcza. Projekt badawczy to zarówno metoda prowadzenia zajęć jak i sposób umożliwiający poznawanie świata i rozumienie jego sensu. W strefach badawczych dzieci dokonują obserwacji zjawisk przyrodniczych, fizycznych i chemicznych oraz wykonują doświadczenia z różnych obszarów (tajemnice wody, zabawy z cieniami, zabawy z bursztynami, poznawanie świata barw, zabawy z powietrzem, zabawy z piaskiem, i inne). W przedszkolnym ogródku znajduje się piaskownica z urządzeniami, dzięki którym dzieci poznają właściwości piasku i wody.
Zajęcia dodatkowe w przedszkolu cieszą się dużą popularnością. Są wśród nich: krav maga, rytmika, religia (najstarsze grupy) czy szachy.
Zajęcia z języka angielskiego prowadzone są we wszystkich grupach wiekowych i uwzględniają rozwój kompetencji językowych, muzycznych czy teatralnych.